Topuk çatlakları için ne yapmalı-Topuk çatlakları için tedavi ve çözüm yolları

0
Posted in Genel By admin

Topuk çatlakları için ne yapmalı-Topuk çatlakları için tedavi ve çözüm yolları
Topuk Çatlakları Neden Olur

Topuk Çatlağı Ponza Taşı

Topuk Çatlaklarının Nedenleri: Bilhassa yaz aylarında yalın ayak kumsallarda dolaşmak veya tatil boyunca terlik ile gezmek bir çoğu için gerçekten oldukça heyecan ve zevk verici bir aktivite olarak göze çarpıyor. Ancak bu durumda ayaklarımızda özellikle topuk bölgesindeki çatlaklarda artış görülüyor. Özellikle topuk bölgesindeki derinin kuru havayla teması neticesinde topuk çatlakları adını verdiğimiz durum ortaya çıkıyor. Bunun üzerine bir de ayakta iken bedenimizin ağırlığının topuklarda basınç oluşturması da eklenince topuk çatlakları kaçınılmaz hale gelebiliyor. Elbette topuk çatlağı sorunu herkeste görülen bir cilt ve ayak Bazı kişilerde topuk çatlakları hiç görülmezken bazılarında yürümede zorluk çıkaracak derecede derin topuk çatlağı görülebilmektedir. Topuk çatlağı deride sadece çatlak oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda iyileşmeyen derin yaralara da neden olabiliyor. Bu çatlaklar hızlı yürüme veya koşma esnasında üzerine binen baskıyla daha da derinleşebiliyor. Kanama ve enfeksiyon kapma riski yanında acı vermesi ve rahatsız edici dış görünümü nedeniyle topuk çatlaklarına çözüm bulmak gerekiyor. Peki topuk çatlağına ne iyi gelir?

Topuk çatlaklarını iyileştirmek için öncelikle yapılması gereken şey, çatlaklara neden olan cildin nem kaybına engel olunmasıdır. Cildi kendiliğinden koruyanlar için deniz ve havuz suyunun iyi geleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca deniz kenarında tatil yapıyorsanız ıslak kumlar üzerinde yürümek te topuk çatlaklarına iyi geliyor. Her gece uyumadan evvel 15-20 dakika süreyle ayaklarınızı sıcak suyla yıkamalı ve ovmalısnız. Topuk çatlaklarının olduğu ve çatlaklar nedeniyle su ile yıkanamayan çatlak içi bölgeleri ponza taşı ile ovmak ta kesinlikle topuk çatlaklarını iyileştirmek için son derece faydalı olmaktadır. Ponza taşı ile masaj yaparken aşırı sert olmadan ve çatlakları kanatmadan irrite etmeden deriyi hafifçe kaldırmak gerçekten topuk çatlaklarını orta vadede tamamen iyileştirici etki yapabilmektedir. Ardından ayaklara krem, ayak kremi, merhem, vücut yağı gibi cildi nemlendirici veya cildin nemini muhafaza edici şeyler sürerek topuk bölgesi cilt bakımını da yapmış oluyoruz. Daha sonra ayaklarımıza bir çorap giyerek uyuyoruz. Giyilen çorabın topuğa sürülen nemlendirici krem veya merhemlerin daha uzun süreyle etki etmesine yardımcı olduğunu da hatırdan çıkarmayalım. Bu süreci ayaklarımız tamamen iyileşene kadar her gece uyumadan evvel özenle uyguluyoruz.

Suna Dumankaya’dan Topuklarda Çatlama İçin Doğal Kürler Video İzle
Şayet yukarıda saydığımız ayak bakımı ve masajı da işe yaramadıysa bu durumda ayaklarınızadaki çatlakların çok derin olmasından dolayı bir dermatoloji uzmanına gitmek gerekmektedir. Zira aşırı kuru ciltli kişilerde görülen derin çatlaklar ve topuk yaraları kolaylıkla iyileşemez. Bu tür topuğa sahip kişilerin ayaklarına ponza taşı uygulaması da ters tepebilir ve yaraları daha derin hale getirebilir.

Ayakkabınızın taban kısmının yumuşak olması ve basıncı emici özellikte olması da topuk çatlaklarını tedavi etmek açısından son derece önemlidir. Bol su tüketmek vücudun nem ihtiyacını sağlamasını kolaylaştırır ve cildin topuk çatlakları ile mücadelesine destek verir. Nemsiz bir bölgede yaşıyorsanız nemlendirici kremler kullanmak ta fayda sağlamaktadır.

Topuk çatlakları için bitkisel yağlar da çatlakları nemlendirmekte ve çatlakların iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır. Hatta topuk çatlağına bitkisel çözüm yolu olarak aşağıda sizlerle paylaştığımız doğal krem tarifiyle topuk çatlakları nasıl giderilir bunu da anlatmak istiyoruz. Böylelikle artık sizler de evde topuk çatlakları için ne yapmalı bunu kendi kendinize uygulayabilir olacaksınız.

Evde Bitkisel Doğal Topuk Kremi Yapımı

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm Kürü İçin Gerekli Malzemeler

* 4 tatlı kaşığı vazelin,
* 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı,
* 1 çay kaşıgı zeytin yağı,
* 1 tatlı kaşığı alovera yağı,

Benmari usulü erittiğiniz vazelinin içine, diğer malzemeleri ekleyip bu malzemeleri bir güzel karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı topuk çatlağı olan bölgeye güzelce sürüyoruz. Ta ki topuk çatlakları iyice yumuşasın. uyumadan önce kullanacağımız çorabın pamuklu olmasına özen gösterin. Sentetik çoraplar nemi koruyamaz.

* 1 fincan vazelin kremi,
* 5 adet dövülmüş aspirin,
* 1/2 limon,
* Yarım Kova su,
* Deniz Tuzu,

Topuk Kremi Yapımı ; Tüm malzemeyi karıştırın. Yarım kova suya deniz tuzu koyup ayaklarınızı yarım saat bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra, hazırlamış olduğunuz topuk kremi ile topuklarınıza masaj yapın. Pamuklu bir çorap giyerek yatın.

topuk atlaklar topuk yarılmasına ne iyi gelir ayak catlaklarına ne iyi gelir topuk çatlaklarına evde çözüm ayak çatlaklarına evde çözüm topuk çatlağı için ne yapılmalı çatlamış ve yarılmış topuklar nasıl iyileşir topuk çatlaklarına evde nasıl çözüm topuk yaraları için ne yapılmalı topuk yarasına ne iyi gelir

Leave a Reply