Kilo vermek için Nasıl Spor Yapılmalı-Zayıflamak Için Nasıl Egzersiz Yapmalıyım

0
Posted in Genel By admin

Kilo vermek için Nasıl Spor Yapılmalı-Zayıflamak Için Nasıl Egzersiz Yapmalıyım

spor yaparak zayıflama kilo verme

Doğal yollarla zayıflama tecrübesi yaşayanların büyük bir çoğunluğu kilo vermek için spor ve egzersizlerden mutlaka faydalanırlar. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin özellikle merak ettiği konulardan bir tanesi olan spor yaparak zayıflama, belli bazı kuralları olan ve bu kurallara uyulduğu takdirde kilo vermeyi neredeyse garanti eden bir zayıflama yöntemidir. Spor yapmanın faydaları arasında kalıcı zayıflama sağlaması hemen herkes tarafından bilinir. Ancak kilo vermek için nasıl spor yapılmalı sorusuna cevap ancak uzmanlar tarafından verilebilmektedir. Bizler de işin uzmanlarına danışarak zayıflamak için spor yapmak gerçekten zayıflatırmı, zayıflatır ise nasıl spor yapılır bunu sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle spor dediğimiz şeyin aslında vücudun işlevlerini düzgün bir biçimde yerine getirebilmesi için zorunlu olan bir şey olduğunu akıldan çıkartmayalım. İster zayıflamak için yapılsın isterse sağlıklı yaşam için, spor yapmak vücudun bir ihtiyacıdır ve bu egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı takdirde metabolizma bozulur, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi metabolizmanın işleyişini bozan ve hatta hayati tehlike oluşturan bir takım rahatsızlıklara da davetiye çıkarılmış olur.

İnsan bedeni bin yıllardır yürüme ve egzersiz yapma üzerine programlanmış bir organizmadır. Atalarımız günlük ortalama 10 kilometre yürüyüş yapmaktaydı. Buna bir de sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ilave edersek eski insanlar bizlere göre çok daha çevik ve dinç bir bedene sahiptiler. Ancak şehirleşme ve endüstrileşme neticesinde günlük egzersiz oranımız kısıtlandı. Buna bir de son 30 yıldaki teknolojideki gelişmeler, internet, televizyon, kitle iletişim araçları vb kolaylıklar eklenince gerek iş gerekse özel yaşamımızda artık hareket etmeyi unutur hale geldik. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre en az haftada 20 kilometre yürüyüş yapan bedenlerde kilo alımı engelleniyor ve kitlesel yağlar ile iç organları saran yağ kütleleri eriyerek kalp ve damar hastalıkları riski önemli ölçüde azalıyor. Spor yapan kişilerde kas miktarı arttığı için bazal metabolizma hızı da kayda değer bir biçimde yükseliyor ve diğer insanlara nazaran daha yüksek bir metabolizmaya sahip oluyorsunuz.

Spor yoluyla zayıflamak ve kilo vermek mümkün mü?

Sanılanın aksine, spor yapmak tek başına kilo vermek ve zayıflamak için yeterli değildir. Spor yoluyla zayıflamak için yeme içme alışkanlıklarını da kontrol altına almak gerekiyor. Özellikle günlük alınan kalorinin kontrollü bir biçimde azaltılması yapılan spor egzersizlerinin de önemini açığa çıkartacaktır. Yorgunluk adı verilen durum olmasa belki saatlerce spor yaparak ciddi manada kalori harcayabilirdik. Ancak sürdürülebilir bir spor alışkanlığı açısından günde 1 saatten fazla spor yapmayı amatörlere önermiyoruz. Zaten 1 saatlik spor egzersizleri yoluyla bisiklet yüzme, tempolu yürüyüş gibi sık kullanılan spor yöntemleri ile ortalama olarak saatte 400 ile 650 kalori arası bir enerji yakımı ortaya çıkmaktadır. Bu miktar ise kısa vadede değil de orta ve uzun vadede zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bir kg yağın vücutta yakılarak enerji olarak tüketilebilmesi için ortalama 8000 kalorilik bir egzersize ihtiyaç vardır. Günde 600 kalorilik spor yapan birisinin 1 ay sonrasında egzersiz yoluyla yaktığı yağ oranı yaklaşık olarak 2.2 kg kadardır. Uzun vadeli düşünüldüğünde bu miktar asla küçümsenecek bir miktar değildir. Ancak kısa zamanda da günlük 600 kalorilik spor egzersizi çoğu kişi tarafından hafife alınabilir.

Yürümek ve koşmak zayıflatırmı?

Bir ayda 1 kilo vermek ortalama 8000 kalori vermek gerektiğine yukarıda değinmiştik. 75 kg ağırlığında birisinin yaptığı yürüyüş km başı ortalama 65 kcal yaktığı hesaba alındığında 1 ayda 1 kilo vermek için ortalama olarak 138 kilometre yürümek zorunda olduğumuz ortaya çıkıyor. Diğer bir ifadeyle düzenli olarak her gün 4.6 km, yürümek gerekiyor.

Koşuda ise durum biraz daha farklıdır. Saatte 8 km hızda koşan birisinin kilometre başına 80 kcal yaktığı ve saate ortalama 640 kcal harcadığını söyleyebiliriz. Bu durumda günlük 1 saat koşan birisinin 1 ay sonunda 2 kg yağ yakacağı ortaya çıkıyor.

Kilo Vermek İçin Nasıl Spor Yapılmalı?

Öncelikle daha öncesinden spor yapma alışkanlığınız yoksa kesinlikle ani yüklenmeler yapmamalısınız. Vücudunuzun spor yapmaya alışması 1 ayı bulacaktır. Yürüyüş özelinde örnek vererek durumu açıklamak gerekirse ilk 1 haftada günde 2 km yürüyüş ile başlayın. Sonraki hafta bu miktarı 3 km ye çıkartın. 3 üncü haftada günlük 4 km yürüyüş ile devam edin. 4. haftada bunu 4.5 km de sabitleyebilir veya her hafta 300 metre ilave ederek günde 7 km ye kadar bu miktarı yükseltebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse zayıflamak için spor veya egzersiz yapmak sizde gelip geçici bir heves olmamalıdır. Sporun sağlığa olan faydalarından da azami ölçüde faydalanacağınızı ve daha geç yaşlanacağınızı da aklınızdan çıkartmayın. Bunu bir yaşam tarzı haline getirerek tatilde, seyahatte evde, işte nerede olursanız olun günlük sporunuzu yapmak için fırsat kovalayın. Bu arada beslenmenize de dikkat edin ve spor yapıyorum diye önünüze gelen her şeyi yemeye asla kalkmayın.

kosmak zayiflatirmi zayıflamak için nasıl spor yapmalıyım kilo vermek için nasıl egzersiz yapmalıyım kilo vermek için nasıl spor yapılmalı kilo vermek için nasıl spor yapmalı kilo vermek için ne sporu yapmalı nasıl spor yapmalıyım zayıflamak için nasıl spor yapılır zayıflamak için nasıl spor yapmak gerekir

Leave a Reply