Emziren annelerde adet düzensizliği olurmu-Doğum sonrası adet gecikmesi nedenleri

0
Posted in Genel By admin

Emziren annelerde adet düzensizliği olurmu-Doğum sonrası adet gecikmesi nedenleri

Hamilelik döneminde kadınlarda adet görülmez. Hamileliğin doğumla sona ermesi neticesinde ise hanımlar arasında adet düzensizliği problemleri oldukça yaygın bir durumdur. Ancak doğum sonrası özellikle emziren annelerde adet düzensizliğinin nedenleri ve sebepleri anneden anneye farklılık gösterebilmektedir. Bu yazımızda özellikle emziren annelerde adet düzensizliği neden olur, adet düzensizliğinin nedenleri sebepleri nelerdir bu konuda uzmanından aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Hamilelik döneminde ve Doğum sonrası dönemde kadınlarda görülen adet düzensizliğinin başlıca nedenleri şunlardır:

* Hamilelikte bebeğin büyüdüğü plasenta adı verilen keseciğin içerisinde salgılanan bir tür hormon, kadınların hamilelik süresince yumurtalıklardan yumurta üretimini engellemekte ve kesintiye uğratmaktadır. Doğumla birlikte plasenta da boşaldığı için yumurta üretimini engelleyen hormon üretimi de doğal olarak sona ermektedir.

* Doğumdan sonra rahim iç dokusu (endometrium) içerisinde kalan hamilelik döneminden kalan doku kalıntıları ve gebelik materyali aynı zamanda progesteron hormonu vaya diğer ismiyle gebelik hormonu adı verilen hormonun salgısının devam etmesine sebep olmasından dolayı adet peryodunun başlamasını birkaç haftaya kadar engelleyebilmektedir. Bu dokuların rahimden atılması neticesinde genellikle 6. haftadan sonra adet kanaması doğum sonrasında tekrar başlamaktadır.

* Annenin doğum sonrasında ortalama 6. haftadan itibaren adet düzeni henüz başlamadıysa bu durumda bazı annelerde süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonunun aşırı salgılanması ihtimali de bulunmaktadır. Prolaktin hormonu bir yandan memelerde süt üretimini teşvik ederken diğer yandan da adet gecikmesi oluşturabilmektedir. Hatta adet döneminin doğumdan sonraki 5 ila 6. aylara kadar başlamadığı anneler de hiç te azımsanacak sayılarda değillerdir. Bebeğin doğumu sonrası annenin yeni ve zorlu bir yaşam tarzına alışma süreci de adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Genellikle kadınların bir kısmında emziren annelerde emzirme dönemi devamı süresinde adet düzensizliklerinin görülmesi olağan karşılanabilir.

Emziren Annelerde Sık Adet Olmak da Bir Adet Düzensizliğidir.

Öte yandan doğum sonrası adet düzensizliği denince adetlerin fazla olması veya kanamanın fazla olması da söz konusu olabilir. Doğum sonrası normalde oluşan kanama en geç 6 hafta içerisinde sonlanır. Şayet doğum sonrası 6 hafta boyu sürekli devam eden kanama varsa mutlaka kadın doğum hekiminize başvurulması gerekir.

doğumdan sonra adet düzensizliği olurmu

Leave a Reply