Doğumdan Sonra Adet Gecikmesi Nedenleri-Doğum Sonrası Regl Gecikmesi Neden Olur

0
Posted in Genel By admin

Doğumdan Sonra Adet Gecikmesi Nedenleri-Doğum Sonrası Regl Gecikmesi Neden Olur

doğumdan sonra adet gecikmesi

Doğumun ardından bir çok kadın adet döneminin düzelmediğinden yani adet gecikmesindenşikayet etmektedir. Bazı kadınlarda doğumdan sonra adet düzeni birkaç ay içerisinde yerine gelirken doğum yapan annelerin büyük çoğunluğunda adet düzeni oluşamamakta ve adet gecikmesi devam etmektedir. Doğumdan sonra adet gecikmesi ile adet olamama arasındaki farka değinmek gerekirse adından da anlaşılacağ gibi adet olamama da tam manasıyla bir adet olma problemi vardır. Adet gecikmesi ise ortalama 26-35 günlük sürede adet olmak yerine 40 ve daha uzun bir sürede adet olmayı anlatmaktadır. Genellikle doğumdan sonraki 5-7. aylar arasında düzelen bu durum bazı hanımlarda daha uzun bir süre devam edebilmektedir. Bu da bazı kadınlarda acaba yine hamile mi kaldım telaşına neden olabilmektedir. Bu noktada elbette hamile kalıp kalmadığınıza bakmanız faydalı olabilir. Ama daha da önemlisi adet gecikmesinin doğum sonrası en olası nedenleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Doğum Sonrası Adet Gecikmesi Nedenleri:

Emzirme:

Emziren annelerde doğumdan sonra adet gecikmeleri görülebilmektedir. Bebeğinize ne kadar çok süt verirseniz adet döneminin düzelmesi için gereken zaman da uzamaktadır. Bu durum halk içerisinde “süt koruması dönemi” olarak biliniyor. Tıbben ise bu gecikmenin nedeni, göğüslerde süt üretimini teşvik eden prolaktin hormonudur. Bu hormon yumurtlama sürecini engellemekte ve kadınların normal adet dönemine dönmesine engel olmaktadır. Oldukça zararsız bir adet gecikmesi nedeni olan emzirme döneminin sona ermesiyle birlikte adet peryodu da normale dönmektedir.

Kilo alıp verme problemleri:

Doğum sonrası kadınların başına sıkça gelen kilo alıp vermeler yapılan araştırmalara göre adet döngüsünü olumsuz yönde etkilemekte ve adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bu dönemde beslenme yetersizliği ve tiroid horonu salgısındaki değişimler neticesinde emzirmenin de etkisiyle adet gecikmelerinin görülmesi oldukça doğal karşılanabilir. Özellikle emziren kadınların daha iyi beslenmesi gerekmektedir ki adet döngüsü normale dönsün.  Doğum sonrasında hamilelik döneminde biriken fazla kilolardan kurtulmak amacıyla uygulanacak sıkı egzersiz programları da doğumun ardından adet gecikmesi dönemini uzatabilir.

Yumurtlama Sorunları ve Yumurtlayamama:

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi emziren annelerde emzirme döneminde salgılanan prolaktin hormonu sütün fazla miktarda ve kaliteli bir biçimde salgılanmasına yardımcı olurken yumurtlamanın bloke edilmesine de neden olabilmektedir. Şayet adet gecikmesinin nedeni rahimdeki yumurtlama sorunlarından kaynaklanıyorsa bu durumda süt emzirme dönemi boyunca adet görmemeniz de oldukça doğal bir sonuç olarak ortaya çıkacaktır.  Bebeğin sütünün azalması ile birlikte adet dönemi gecikmeli de olsa tekrar ortaya çıkar, sütün kesilmesi neticesinde ise adet dönemi tekrar düzene girer ve anne gündelik hayatına tekrar döner.

Rahim Hastalıkları

Doğum sonrasında görülen vajinal kanamalar şayet adet gecikmesi ve adet olamama ile birlikte görülüyorsa bu durumda cinsel bir sağlık probleminin de ortaya çıkma ihtimalini akıdan çıkarmamak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse doğumdan sonra vajinal yolla vücuttan atılması gereken plasente, etene, son adı verilen doku bazı durumlarda vücuttan atılamayabilmekte ve patolojik bir takım sorunların ve zührevi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

doğum sonrası adet gecikmesi emziren annelerde adet gecikmesi doğumun yaklaştığını nasıl anlarız doğumdan sonra bazı kadınlar bir süre neden adet olamıyorlar doğumdan sonra adet gecikmesi nedenleri doğumdan sonra adet gecikmesi neden olur doğumdan sonra adet gecikmesi dogum yapan kadın adet olmadan hamıle kalırmı dogum sonrasi kilo verememe nedenleri doğum sonrası adet olamama nedenleri

Leave a Reply