Adet Kanamasını Kesmek Için Bitkisel İlaç Önerisi-Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

0
Posted in Genel By admin

Adet Kanamasını Kesmek Için Bitkisel İlaç Önerisi-Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

Adet kanamasının aşırı olması durumu bir çok kadının canını gerçekten sıkabilen bir durumdur. Bir kadında adet dönemi boyunca oluşan kanama miktarı, kadından kadına gelişmekle birlikte ortalama olarak 50-70 gram kadar olmaktadır. Bu miktardan daha fazla oluşan adet kanamaları kadınlarda demir eksikliği, anemi ve halsizlik gibi bir takım sonuçlara yol açabilmektedir.

Aşırı adet kanamasının nedenleri nelerdir:

Adet kanamasının aşırı olmasının değişik bir takım nedenleri vardır. Bunun nedenler bir takım hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi hormon salgısındaki anormallikler, miyom, polit, endometriozis gibi bir takım rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Şimdi adet kanaması ve düzensizliğinin nedenleri hakkında kısa bilgiler verelim ve en sonunda da adet kesici bitkisel çözüm kürü paylaşalım.

- Hormonal dengesizlik: Normal adet düzeninde, östrojen ve progesteron hormonlarının dengeli olarak artıp azalarak rahmin iç tabakasının (endometrium) kalınlaşıp dökülmesini (adet kanaması) kontrol ederler. Hormonal bir dengesizlik söz konusu olduğunda rahmin iç tabakası fazla miktarda kalınlaşabilir ve adet kanaması fazla olur. Hormonal dengesizlikler en çok: yeni adet görmeye başlamış kızlar ve menopoza yaklaşan kadınlarda görülür. Tiroit bezine ait hormonal bozukluklar da adet kanamalarının artmasına neden olabilir. Böyle bir durumda tiroit bezine yönelik bir tedavi ile kanamalar da kontrol altına alınabilir.

- Miyomlar: Rahimde sıkça görülen iyi huylu tümörlerdir ve aşırı kanamalara neden olabilirler. Miyom
– Polipler: Rahmin iç tabakasında gelişen ufak, iyi huylu çıkıntılardır. Genelde üreme çağındaki kadınlarda yüksek hormon seviyeleri sonucu gelişirler.
– Yumurtalıkların fonksiyon bozuklukları: Yumurtlamanın olmaması, hormon dengesizliklerine ve neticede aşırı kanamalara neden olur.
– Adenomiyosis: Orta yaş ve üzeri doğum yapmış kadınlarda sıkça görülür. Rahmin iç tabakasının (endometrium) kimi yerlerde rahmin kas dokusuna gömülmesi ile oluşur.
– Rahim içi araç: Rahim içi araçların en sık neden oldukları yan etkilerdendir ve kanamayı izah edecek başka bir neden yok ise genellikle rahim içi araç çıkarılarak tedavi sağlanır.
– Gebelik komplikasyonları: İlk defa olan gecikmeli olmuş, fazla kanamalı bir adet kanamasının düşük nedeni ile olması mümkündür. Fakat söz konusu adet kanaması beklediğiniz tarihte olmuş ise düşük pek ihtimal dahilinde değildir. Dış gebelikte de aşırı kanama olabilir.
– Kanser: Nadiren rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserine bağlı aşırı kanamalar görülebilir.
– İlaçlar: Bazı ilaçlar, örneğin antiinflamatuar ilaçlar, antikoagülan ilaçlar (kamı sulandıran ilaçlar) aşırı ve uzun süreli kanamalara neden olabilir.
– Diğer tıbbi problemler: Yumurtalık iltihapları (PID),tiroit hastalıkları, endometriosis, karaciğer ve böbrek hastalıkları aşırı adet kanamalarına neden olabilir.

Adet Kanaması Kimlerde Görülür ve Risk Faktörleri
Üreme çağındaki her kadında fazla adet kanamsı olma ihtimali vardır. Adet görmeye yeni başlayan kız çocuklarında özellikle ilk 12-18 ay ve menopoza yaklaşan kadınlar özellikle riskin fazla olduğu gruplardır. Kalıtsal kanama problemi olan kadınlarda da risk yüksektir.

Ne zaman doktora başvurmalısınız?
Normalde her kadının yılda bir kez jinekoloğuna giderek muayene olması ve smear yaptırması gerekir. Fakat düzensiz veya aşırı kanamalarınız oluyorsa hiç beklemeden doktorunuzdan randevu almanız yerinde olacaktır. Adet kesmek için piyasada progesteron içeren ilaç çeşitleri eczanelerde satılmaktadır.

Adet Kanamasını Kesmek için Doğal Kür

Aşağıda verilen öneriler adet görmeden kısa bir süre evvel uygulanmalıdır.

*Aralıklarla günde 3 kez bir çay kaşığı civan perçemi bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.

*Aralıklarla günde 3 kez bir çay kaşığı çoban çantası bir çay fincanı kaynar suyun içine atılarak kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.

*3 tatlı kaşığı ince kıyılmış çoban çantası bir litre soğuk suya karıştırılıp 8 saat bekledikten sonra süzülerek içilir.

adet kesmek için adet kanamasını durdurmak için ne yapmalı adet döneminin uzaması kesmek topuk dıkenı bıtkısel adet kesecek bitkiler çocuklar için ibrahim saraçoğlu adet kanamasını kesmek ibrahim saraçoğlu adet kanamasını azaltan bitki hap kullanarak adet kesmek ara kanamayi durdurmak icin bitkisel kur adetti kesmek için en etkili yöntem

Leave a Reply